Mandula magdarázs

Mandula magdarázs

A mandula legjelentősebb rovarkártevője, közvetlen terméskárt okoz. A mandula specialistája, más csonthéjason nem károsít. Évente egy nemzedéke van, májusban rajzik. A megtermékenyített nőstény tojásait a fejlődésben lévő zöld mandulákba rakja. A kikelő lárva a mandula termésében táplálkozik, elfogyasztja a magas fehérjetartalmú magbelet. A kifejlődött lárvák a károsított termésekben már a nyár folyamán nyugalomba vonulnak, tavasszal bábozódnak, és május elején egy bábinget hátrahagyva hagyják el a mandulaszemeket. Mediterrán eredetű kártevő, az egyre enyhébbé váló klíma segíti terjedését. Gyakran teljes terméskiesést okoz. Kártétele behatolási kaput biztosít a mandula moniliniás betegségét okozó kórokozó számára. mandula magdarázs kártétele mandula termésben

Mandula magdarázs kárképe

A károsított mandulaszemek növekedése megáll, a termés zöld burka ráncosodva rászárad a csonthéj kezdeményére. A magot feltörve a bél hiányzik, helyén a kis méretű, fehéres színű darázslárvát találjuk. A csonthéj általában nem fejlődik ki, a károsított mandulaszemek könnyűek maradnak. A fertőzött termések vagy idő előtt lehullanak, vagy rászáradnak a hajtásvégekre. A kifejlett imágók egy kerek röpnyíláson át hagyják el a károsított terméseket.


Védekezés

Rajzásmegfigyelése sárga ragacslapokkal lehetséges májusban. Specifikus feromoncsapdája még nem elérhető. Védekezni a rajzó imágók ellen lehetséges a tojásrakást megelőzően.
 

Kultúra:

Mandula

Megoldások kiskerti felhasználóknak:

Kerti kalendárium

Májusi teendők kiskertünkben

Ebben a szép tavaszi hónapban csodálatos látványt nyújthat felvirágoztatott kertünk, erkélyünk, de a tennivalóktól se feledkezzünk el.

Júniusi teendők kiskertünkben

Ez a hónap még elég tennivalót tartogat a konyha- díszkert valamint balkonkertben tevékenykedő kiskertészeknek. Vegyük sorra a feladatokat: